Program Mój Prąd

Koszty energii elektrycznej z roku na rok rosną, jest to duże obciążenie dla gospodarstw domowych, a także dla firm. Koszty te są dość niestabilne, dlatego trudniej jest zarządzać budżetem i go planować. Nagły wzrost kosztów może znacząco obciążyć budżet miesięczny, kwartalny, a nawet roczny.

Program Mój Prąd to rządowy pomysł, który daje możliwość skorzystania z dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. W tym programie ma znaczenie kolejność zgłoszeń dlatego trzeba się spieszyć z nadesłaniem zgłoszenia. Co to jest instalacja fotowoltaiczna? Są to specjalne płyty, które instaluje się na dachu lub tam, gdzie potrzebuje się źródła energii. Produkcja prądu odbywa się dzięki energii słonecznej, która dzięki efektowi fotowoltaicznemu zamienia się w prąd stały.

Odpowiedzialne są za to ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się panele słoneczne. Jednak, aby móc korzystać z prądu, które wytworzyła płyta fotowoltaiczna potrzebujemy falownika, który przekształca prąd stały w prąd zmienny, który ma parametry zgodne z siecią publiczną. Ma on być taki jaki jest używany w gniazdkach elektrycznych. Odnawialne źródła energii to temat gorący w biznesie, w nauce, w polityce. Na całym świecie mówi się, że trzeba korzystać z tego, co natura nam daje.

Program Mój Prąd daje możliwość dofinansowania takiej instalacji w kwocie 5000 zł. Jakie plusy ma jeszcze instalacja fotowoltaiczna? Energia, którą ona wytwarza ma większe napięcie niż prąd używany w sieci publicznej. Dzięki temu w pierwszej kolejności zużywa się prąd wytworzony przez energię słoneczną, a następnie ten publiczny. Daje to duże oszczędności, płacimy dzięki temu mniejsze rachunki. Co się dzieje z nadmiarem prądu? Trafia do sieci publicznej dzięki licznikowi dwukierunkowemu.

Czy każdy może korzystać z paneli słonecznych?

Dzięki ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii nie trzeba mieć działalności gospodarczej, aby zainstalować sobie tego typu panele słoneczne. Każdy, kto ma możliwość może skorzystać z tego pomysłu na oszczędzanie energii. Daje to niezależność od dostawcy prądu, mniejsze rachunki, a także wpływ na ilość prądu w sieci publicznej. My jako właściciele instalacji przesyłamy prąd do użytku ogólnego, więc mamy wpływ nie tylko na nasze gospodarstwo czy firmę, ale też na innych właścicieli domów czy innych budynków.