Dofinansowanie na prąd ze słońca

W dobie kryzysu klimatycznego i poszukiwania ekonomicznych rozwiązań sprzyjających ochronie klimatu to odnawialne źródła energii stają się pożądanym kierunkiem dla ludzkości.

Program Mój Prąd to rządowy projekt, który jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest on odpowiedzią państwa na potrzeby konsumentów w zakresie oszczędzania energii elektrycznej oraz działaniem w kierunku szeroko pojętej ochrony środowiska i troski o czyste powietrze.

W ramach programu jego beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie do montażu instalacji fotowoltaicznej. Panele słoneczne pozwalają pozyskiwać energię słoneczną i przetworzyć ją na darmowy prąd dla gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. Co ważne, dotacje w ramach programu są bezzwrotne.

Obecnie w 2020 roku trwa już drugi nabór wniosków o skorzystanie z dofinansowania. Po ubiegłorocznym, pierwszym naborze wniosków i ogromnym sukcesie tego programu zainteresowanie gospodarstw domowych na obniżenie w ten sposób rachunków za prąd jest ogromne.

Działanie instalacji fotowoltaicznej jest oparte o zamontowane – przeważnie na dachu budynku – panele słoneczne. Pozyskują one energię słoneczną, którą przekształcają następnie w energię elektryczną (prąd stały). Następnie prąd stały dzięki urządzeniu jakim jest falownik zostaje zamieniony na prąd zmienny i możemy przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń tej instalacji z niego korzystać. Instalacja wymaga zainstalowania licznika dwukierunkowego oraz podpisania z dostawcą energii elektrycznej dwustronnej umowy.

O dofinansowanie może ubiegać się każda osoba fizyczna, która zainstaluje panele słoneczne o mocy od 2 kW do 10 kW. Program Mój Prąd obejmuje zarówno dofinansowanie paneli jak i inwerterów czy okablowania tej instalacji.

Na rynku w związku z ogromnym zainteresowaniem odbiorców na ten produkt bardzo prężnie rozwijają się firmy zajmujące się montażem i doradztwem w kwestii fotowoltaiki. Dotacja to dofinansowanie do 50 % kosztów instalacji, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Wniosek można składać dopiero po zakończeniu montażu instalacji i będzie się to wiązało z okazaniem faktur za instalację. Dofinansowanie obejmuje instalacje których montaż zakończył się po dniu 23.07.2019 r

Wnioski można składać osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ale także listownie oraz wygodnie elektronicznie.