Czy prąd musi być drogi?

Współcześnie świat zmierza do tego, aby przy produkcji prądu były wykorzystywane odnawialne źródła energii. Państwa UE chcą dojść do 2050 roku do neutralności klimatycznej, aby nie obciążać dodatkowo środowiska, a korzystać z dobrodziejstw świata natury poprzez wykorzystanie w produkcji prądu m. in. przez panele słoneczne, wiatraki, turbiny morskie itp.

Czy odnawialne źródła energii są opłacalne z prywatnego punktu widzenia?

Odnawialne źródła energii stają się w Polsce coraz powszechniejszym źródłem zaopatrzenia w energię elektryczną. Uruchomiono dodatkowe fundusze na rozwój tej dziedziny m. in. Program Mój Prąd, który polega na dotowaniu do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Program Mój Prąd ma na celu wykorzystanie energii wytwarzanej przez odnawialne źródła energii wykorzystując powszechnie dostępne panele słoneczne. Program Mój Prąd skierowany jest do osób prywatnych które chcą zamontować panele słoneczne na swoim dachu, aby minimalizować koszt zakupu energii elektrycznej od podmiotów z branży energetycznej.

Czy odnawialne źródła energii są dzisiaj rozwiązaniem dla bolączki współczesnego świata?

Nie. Sama energia odnawialna dzisiaj nie może funkcjonować, bez wsparcia innych źródeł wytwarzania energii. Jest jednak najbardziej przyjazna środowisku stąd uruchomiono Program Mój Prąd, aby panele słoneczne zagościły na dachach jak największej ilości domów w Polsce, gdyż odnawialne źródła energii kompensują zniszczenia środowiska naturalnego przy wydobyciu ropy, węgla kamiennego, a w szczególności węgla brunatnego. Zysk jest obopólny, gdyż zyskuje środowisko naturalne w którym żyjemy, a zakłady energetyczne zyskują dodatkowo darmową energię, gdyż 20% wytworzonej energii przez panele słoneczne przekazywana jest jako grant dla zakładów produkujących i dystrybuujących energię elektryczną.

Z racji tego, że zimą panele nie produkują tyle energii ile trzeba, wymagane jest wsparcie innych źródeł energii odnawialnej – turbin wiatrowych, wodnych, czy turbin montowanych na morzu, wykorzystując naturalny cykl pływów wodnych oraz geotermię. Program Mój Prąd stanowi swoiste preludium, idealny wstęp, aby odnawialne źródła stały się podstawowym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego, a zaoszczędzone dary natury, niezniszczone środowisko odwdzięczy się lepszymi warunkami życia ludności na całym świecie. Warto powalczyć o to, aby panele słoneczne i odnawialne źródła energii były czymś naturalnym w naszym życiu.