Czy prąd może być tani?

Wiele osób zastanawia się czemu trwa taka nagonka na wykorzystanie węgla kamiennego w produkcji prądu elektrycznego w Polsce. Nie ma jednorodnej odpowiedzi na takie pytanie. Spotyka się tu świat biznesu, polityki, wpływów oraz interesów. Nie można jednak ukrywać, że odnawialne źródła energii jak panele słoneczne wsparte przez Program Mój Prąd.

Czy ochrona środowiska to tylko odnawialne źródła energii?

Tak i nie. Od czegoś trzeba zacząć. Ważne, aby społeczeństwo zrozumiało, że dobrodziejstwem jest korzystanie z zasobów naturalnych jak ropa, gaz, węgiel kamienny i brunatny, ale należy iść do przodu i korzystać z nowoczesnej technologii, która pozwoli złapać oddech naszemu środowisku naturalnemu. Dlatego nastała moda na panele słoneczne, które zyskują na znaczeniu dzięki środkom finansowym Program Mój Prąd.

Czy panele słoneczne rozwiążą problem dostępu do taniej energii elektrycznej.

Panele słoneczne zwane panelami fotowoltaicznymi nie zaspokoją potrzeb całej społeczności, przedsiębiorstwom, instytucjom i organom państwowym. Ale zastosowane panele słoneczne mogą przejąć znaczną część w produkcji energii elektrycznej dla całego rodzaju ludzkiego, a odnawialne źródła energii wsparte elektrowniami na gaz, węgiel kamienny czy elektrownie atomową mogą idealnie współgrać i realizować zapotrzebowanie na prąd dla całego świata. Ważne jest aby w sprawie ochrony środowiska wykluczyć grę polityczną i biznesową, gdyż ktoś ma „interes” do zbicia kapitału, za który zapłacą społeczeństwa każdego kraju.

Niestety to się dzieje dzisiaj, dlatego Program Mój Prąd, odnawialne źródła energii czy panele słoneczne mają dużą grupę oponentów mówiąc, że to jest zrobione, aby wąska grupa ludzi osiągnęła miliardowe dochody. Przeciwnicy przypominają o o głośnej sprawie z przed 30 lat z dziurą ozonową, czy ostatnich zmian w dystrybucji gazu do klimatyzacji samochodowej, gdzie nastąpił wzrost cen o 300% i zastosowano gaz, który jest mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego, ale negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, gdyż zawiera substancje rakotwórcze.

Co jest ważniejsze tania energia czy ochrona środowiska?

Zarówno jedne jak i drugie jest ważne, gdyż dotyczy życia i zdrowia ludzi, nas samych i naszych rodzin. Program Mój Prąd ma sprawić, że zakup paneli będzie łatwiejszy i dostępniejszy dla osób z mniej zasobnym portfelem. Dla małych gospodarstw domowych 2-3 osobowych, już opłacalne są panele słoneczne wytwarzające prąd 2 kWh. Dlatego dobrze, że tworzone jest takie wsparcie, a odnawialne źródła energii trafiają pod strzechy wielu polskich rodzin.