Inteligentne oświetlenie

Inteligentne Oświetlenie (Smart Lighting), to technologia, która w ostatnich latach mocno zaczęła się rozwijać na świecie, także w Polsce. Inteligencja zasadza się na optymalizacji zużycia energii. Krótko i prosto opisując sens inteligencji i optymalizacji oświetlenia, to: …ma świecić wtedy, kiedy jest to potrzebne. To można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań sprzętowo-informatycznych.

Sprzęt jest zarówno odbiornikiem, jaki nadajnikiem informacji, które są odpowiednio przetworzone przez technologię informatyczną, zgodnie z założeniami użytkownika. Inteligentne systemy sterowania oświetleniem doskonale uzupełnia zastosowanie technologii LED. Użytkownik może uzyskać oszczędności nawet 60% kosztów energii przy zamianie tradycyjnego sposobu oświetlenia na inteligentne z technologią LED. Zastosowanie takiego połączenia technologii do oświetlenia zewnętrznego obiektów publicznych, ulic, placów, parków, budynków przez gminy staje się obecnie koniecznością, zważywszy wysoki koszt energii, a także postulat optymalizacji zużycia energii. Najczęściej system inteligentnego zarządzania oświetleniem jest rozbudową istniejącego systemu oświetlenia. Wdrożenie polega na zastosowaniu sterowników i kontrolerów w każdej oprawie oświetleniowej. Sterowniki komunikują się z serwem sterującym poprzez istniejące sieć energetyczną, bądź bezprzewodowo z wykorzystaniem protokołu LonWorks. Serwer sterujący komunikuje się poprzez sieć transmisji danych z centralnym systemem zarządzania i kontroli. Jako medium transmisyjne wykorzystuje się ogólnodostępne technologie takie jak: 3G, WiFi, WiMAx . Projekt implementacji rozwiązania to skomplikowana sprawa, dlatego też trzeba zaplanować go ze szczególną dbałością.

 

Centralny system zarządzania daje pełną możliwość kontroli nad wszystkimi oprawami oświetleniowymi objętymi sterowaniem. Możliwa jest konfiguracja scenariuszy włączenia i wyłączenia opraw oraz czasu, w których ma być uruchomione oszczędzanie energii. System dostarcza informacji na temat aktualnego funkcjonowania i informuje o awariach i niewłaściwie działających oprawach. Można generować raporty, które obrazują działanie całości i poszczególnych elementów systemu.

Leave your comments

Post comment as a guest

0
terms and condition.

Comments